Jedną z najnowszych metod terapii oznak starzenia się skóry, walki z łysieniem, czy też leczenia urazów i zaburzeń ortopedycznych, jest wykorzystanie w tym celu osocza bogatopłytkowego z własnej krwi pacjenta. Oznacza to, że jedna z najbardziej skutecznych obecnie form terapii oparta jest na substancji, którą każdy z nas posiada w swoim organizmie. Czym jest tak naprawdę osocze bogatopłytkowe? W jaki sposób można je wykorzystać? Na jakie efekty można liczyć w terapii osoczem bogatopłytkowym i czy trzeba bać się ewentualnych powikłań? Sprawdźmy!
Co to jest osocze bogatopłytkowe?
Osocze bogatopłytkowe, inaczej PRP (Platelet Rich Plasma) to preparat krwiopochodny, zawierający skoncentrowane płytki krwi (PLT – Platelets) zawieszone w niewielkiej ilości osocza.
Jak pozyskuje się osocze? Z pobranej od pacjenta krwi obwodowej. Na skutek jej wirowania, wyodrębnione zostają poszczególne składniki morfotyczne w zależności od ich ciężaru. Dochodzi wówczas do zagęszczenia koncentracji płytek krwi.
Uzyskane osocze bogatopłytkowe charakteryzuje się kilkukrotnie wyższym (3-4 razy) stężeniem płytek, niż ma to miejsce w przypadku osocza znajdującego się we krwi pacjenta. Taka koncentracja PLT wiąże się ze zwiększoną ilością czynników wzrostu GFs (Growth Factors), które są niezbędne w procesie regeneracji tkanek. To właśnie ta funkcja jest kluczową w odniesieniu do wszelkich zastosowań osocza bogatopłytkowego.
Tajemnica skuteczności osocza bogatopłytkowego
Dlaczego osocze bogatopłytkowe jest szczególnie skuteczne w szerokim kontekście terapii wdrażanych zarówno w medycynie estetycznej, ortopedii oraz jak się okazuje również w leczeniu ciężkich postaci chorób wirusowych?
Chodzi tu oczywiście o mechanizm działania PRP, które stymuluje komórki organizmu do szybszej regeneracji, wymiany, a także usprawnia ich pracę. Skoncentrowane płytki krwi znajdujące się w osoczu bogatopłytkowym wywołują naturalne, fizjologiczne reakcje, które między innymi sprawiają, że tkanki goją się i regenerują w szybszym tempie. Właśnie takie właściwości osocza bogatopłytkowego pozwalają na jego skuteczne zastosowanie w szerokim spektrum dziedzin.
Osocze bogatopłytkowe – dla kogo?
Dla jakich pacjentów w szczególności polecana jest jednak terapia z użyciem PRP? Osocze bogatopłytkowe jako substancja autologiczna może zostać z powodzeniem wykorzystania w powstrzymaniu starzenia skóry i to z tą dziedziną najczęściej jest obecnie kojarzona.
W obszarze medycyny estetycznej terapia osoczem bogatopłytkowym jest polecana między innymi tym pacjentom, którzy wykazują nadwrażliwość na działanie toksyny botulinowej (botoksu), a chcieliby poddać się takim zabiegom, jak na przykład korekcja zmarszczek.
Osocze bogatopłytkowe a korekcja zmarszczek
Co ważne, z takiej terapii mogą skorzystać nie tylko osoby, którym zależy na spłyceniu linii mimicznych znajdujących się wokół oczu, ust, na czole, policzkach, czy przy nosie, ale także zmarszczek zlokalizowanych w obrębie szyi, dekoltu, a nawet dłoni. Lekarze wykonujący zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego, przy po mocy cienkich igieł wstrzykują substancję wzdłuż zmarszczek i bruzd, a zatem w miejsca, w których należy pobudzić komórki do produkcji nowych włókien kolagenowych.
Osocze bogatopłytkowe na wypadające włosy
Osocze bogatopłytkowe dedykowane jest także pacjentom borykającym się z problemem nadmiernie wypadających włosów, gdyż PRP stymuluje wzrost owłosienia skóry głowy i wspiera proces jego zagęszczania. Co więcej, zabieg ten zalecany jest osobom po przeszczepach włosów – można go bezpiecznie przeprowadzić nawet po miesiącu.
Osocze bogatopłytkowe dla pacjentów ortopedycznych
Wskazanej terapii osoczem bogatopłytkowym mogą się poddać osoby borykające się z różnymi schorzeniami narządu ruchu, np. chorobami kolan, bioder, barków, a nawet drobnych stawów znajdujących się w dłoniach i stopach. Wdrożenie zabiegów z użyciem osocza bogatopłytkowego daje pacjentom ortopedycznym znacznie większe szanse na zregenerowanie uszkodzonych ścięgien czy więzadeł.
Leczenie infekcji wirusowych
Ostatnie miesiące pokazały również, że osocze bogatopłytkowe (PRP) może w pewnym stopniu przyczyniać się do ratowania ludzkiego życia. Pacjenci ciężko przechodzący zakażenie wirusem SARS-CoV-2, którym podano osocze ozdrowieńców, a więc osób, które infekcję mają już za sobą, wykazywali mniejszą śmiertelność niż pozostali zakażeni.
Inne zastosowania
Przedstawione wyżej przykłady to oczywiście nie jedyne wskazania do zastosowania osocza bogatopłytkowego. Zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego dedykowane są również pacjentom chirurgicznym (chirurgia jamy ustnej, chirurgia twarzowo-szczękowa), ale także tym osobom, które dotknięte są zespołem trudno gojących się ran (stopa cukrzycowa), czy oparzeń.
Przeciwwskazania do wykonania osocza bgatopłytkowego
Istnieje niewiele przeciwskazań, które całkowicie uniemożliwiają wykonanie tego zabiegu. Wynika to m.in. z faktu, że osocze bogatopłytkowe jest preparatem w pełni biokompatybilnym, zaś jego zastosowanie nie niesie za sobą ryzyka wystąpienia reakcji alergicznej. Niemniej, z kuracji nie mogą skorzystać osoby cierpiące na choroby nowotworowe, hematologiczne lub autoimmunologiczne. Przeciwwskazaniem będzie również stan zapalny skóry lub aktywna forma opryszczki. Ponadto, aplikacja osocza bogatopłytkowego nie jest zalecana w przypadku kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Warto też podkreślić, że ważnym przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu może się okazać przyjmowanie niektórych leków. Chodzi tutaj w szczególności o medykamenty zmniejszające krzepliwość krwi, np. aspirynę oraz doustne antykoagulanty (warfarynę i acenokumarol). Jeżeli jednak nie zostaną stwierdzone żadne przeciwwskazania, Klient może bez żadnych obaw skorzystać z osocza bogatopłytkowego.